Australia
United Kingdom
Ireland
Sweden
United States

27/04/2013
Bollé Great North Asymmetric Challenge

    Report To Follow

    Sailwave results for The Great North Asymmetric Challenge at Bassenthwaite SC 2013

    The Great North Asymmetric Challenge

    Bassenthwaite SC

    Results are final as of 19:52 on April 28, 2013

    Overall

    Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
    1st RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 (9.0) 2.0 (4.0) 2.0 4.0 1.0 1.0 3.0 26.0 13.0
    2nd RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 1.0 (8.0) (7.0) 4.0 1.0 4.0 4.0 2.0 31.0 16.0
    3rd RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 (14.0) 5.0 (12.0) 1.0 6.0 2.0 2.0 1.0 43.0 17.0
    4th RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 4.0 1.0 2.0 (12.0) 5.0 6.0 (10.0) 8.0 48.0 26.0
    5th RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 (8.0) 7.0 3.0 3.0 3.0 (9.0) 7.0 5.0 45.0 28.0
    6th RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 5.0 3.0 (9.0) 5.0 (10.0) 8.0 3.0 7.0 50.0 31.0
    7th RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 (12.0) 10.0 11.0 (30.0) 2.0 5.0 5.5 4.0 79.5 37.5
    8th RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 2.0 6.0 1.0 10.0 11.0 (14.0) (13.0) 13.0 70.0 43.0
    9th RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 3.0 (17.0) 13.0 9.0 13.5 12.0 11.0 (15.0) 93.5 61.5
    10th RS 200 1389 Paul Lewis
    Rosie Brearley
    Locks SC 1053 13.0 (18.0) 8.0 8.0 13.5 (DNC) 9.0 10.0 113.5 61.5
    11th RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 19.0 (29.0) 20.0 7.0 7.0 3.0 (DNF) 6.0 125.0 62.0
    12th RS 200 910 Jon Ward
    Heather Ward
    Budworth SC 1053 6.0 14.0 10.0 16.0 9.0 11.0 (DNF) (DNC) 134.0 66.0
    13th RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 10.0 (16.0) 14.0 11.0 (16.0) 16.0 14.0 9.0 106.0 74.0
    14th Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 (27.0) 23.0 22.0 (25.0) 8.0 7.0 5.5 12.0 129.5 77.5
    15th RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 (18.0) (21.0) 18.0 14.5 15.0 13.0 12.0 11.0 122.5 83.5
    16th RS 400 1281 Adrian Brooks
    Paul Salmon
    Elton SC 947 22.0 12.0 (26.0) 18.0 17.0 15.0 18.0 (DNC) 162.0 102.0
    17th RS 200 1068 Martin Smith
    Barbara Smith
    Delph SC 1053 7.0 9.0 6.0 13.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 171.0 103.0
    18th Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 (25.0) (24.0) 24.0 19.0 20.0 18.0 8.0 14.0 152.0 103.0
    19th RS 200 1195 Tom Gentry
    Caroline Storey
    Pennine SC 1053 15.0 26.0 28.0 22.0 12.0 10.0 (DNC) (DNC) 181.0 113.0
    20th RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 (31.0) (32.0) 23.0 26.0 18.0 17.0 15.0 16.0 178.0 115.0
    21st RS 400 1029 Wayne Fletcher
    Deb Fletcher
    Scaling Dam SC 947 11.0 4.0 5.0 (DNF) (DNC) DNC DNC DNC 190.0 122.0
    22nd RS Vareo 103 Hugh Godfrey
    Bass SC 1052 20.0 11.0 15.0 17.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 199.0 131.0
    23rd RS Vareo 302 Stephen Kirkpatrick
    Bass SC 1052 21.0 22.0 17.0 20.0 19.0 (DNF) (DNC) DNC 201.0 133.0
    24th Laser Vortex 1153 Jonathan Carter
      960 23.0 20.0 19.0 6.0 (DNF) (DNC) DNC DNC 204.0 136.0
    25th RS 100 8.4 229 Joe Roberts
    Bass SC 1000 26.0 13.0 16.0 14.5 (DNF) (DNF) DNF DNC 205.5 137.5
    26th RS 200 817 Tim Smith
    Emma Woods
    Bass SC 1053 17.0 19.0 21.0 21.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 214.0 146.0
    27th RS 200 1351 Robert Paul
    Gill Paul
    Bolton SC 1053 16.0 15.0 27.0 24.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 218.0 150.0
    28th RS 200 015 Alan Jones
    Martin Hope
    Bass SC 1053 28.0 28.0 29.0 29.0 (DNF) (DNC) 16.0 DNC 232.0 164.0
    29th V3000 3252 Katherine Fleck
    Chay Turner Richards
    Sedburg School 1007 30.0 30.0 30.0 27.0 (DNC) (DNC) 17.0 DNC 236.0 168.0
    30th Topper Breeze 615 Dan Seed
    Martin Knott
      940 29.0 25.0 25.0 23.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 238.0 170.0
    31st RS Vareo 516 Peter Ballard
    Bass SC 1052 24.0 27.0 (DNF) (DNC) DNC DNC DNC DNC 255.0 187.0
    32nd Laser 3000 3253 Myles Ripley
    James Thomas / Brad Moss
    Sedburg School 1047 32.0 31.0 31.0 28.0 (DNC) (DNF) DNF DNC 258.0 190.0
    33rd RS 700 728 Mitchell Kneale
    Chester SC 860 (DNF) (DNS) DNS DNC DNC DNC DNC DNC 272.0 204.0

    R1

    Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Points
    1 RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 30.20   0.28.48 1.0
    2 RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 31.49   0.30.15 2.0
    3 RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 32.59   0.31.19 3.0
    4 RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 33.03   0.31.23 4.0
    5 RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 33.15   0.31.35 5.0
    6 RS 200 910 Jon Ward
    Heather Ward
    Budworth SC 1053 33.25   0.31.44 6.0
    7 RS 200 1068 Martin Smith
    Barbara Smith
    Delph SC 1053 33.41   0.31.59 7.0
    8 RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 33.41   0.32.01 8.0
    9 RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 30.21   0.32.03 9.0
    10 RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 33.45   0.32.05 10.0
    11 RS 400 1029 Wayne Fletcher
    Deb Fletcher
    Scaling Dam SC 947 30.32   0.32.15 11.0
    12 RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 34.02   0.32.19 12.0
    13 RS 200 1389 Paul Lewis
    Rosie Brearley
    Locks SC 1053 34.11   0.32.28 13.0
    14 RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 30.47   0.32.30 14.0
    15 RS 200 1195 Tom Gentry
    Caroline Storey
    Pennine SC 1053 34.53   0.33.08 15.0
    16 RS 200 1351 Robert Paul
    Gill Paul
    Bolton SC 1053 35.05   0.33.19 16.0
    17 RS 200 817 Tim Smith
    Emma Woods
    Bass SC 1053 35.13   0.33.27 17.0
    18 RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 35.19   0.33.34 18.0
    19 RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 31.49   0.33.36 19.0
    20 RS Vareo 103 Hugh Godfrey
    Bass SC 1052 35.24   0.33.39 20.0
    21 RS Vareo 302 Stephen Kirkpatrick
    Bass SC 1052 35.45   0.33.59 21.0
    22 RS 400 1281 Adrian Brooks
    Paul Salmon
    Elton SC 947 32.34   0.34.23 22.0
    23 Laser Vortex 1153 Jonathan Carter
      960 33.11   0.34.34 23.0
    24 RS Vareo 516 Peter Ballard
    Bass SC 1052 37.16   0.35.25 24.0
    25 Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 34.05   0.35.30 25.0
    26 RS 100 8.4 229 Joe Roberts
    Bass SC 1000 35.32   0.35.32 26.0
    27 Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 34.28   0.35.54 27.0
    28 RS 200 015 Alan Jones
    Martin Hope
    Bass SC 1053 38.00   0.36.05 28.0
    29 Topper Breeze 615 Dan Seed
    Martin Knott
      940 34.39   0.36.52 29.0
    30 V3000 3252 Katherine Fleck
    Chay Turner Richards
    Sedburg School 1007 37.12   0.36.56 30.0
    31 RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 33.37   0.37.14 31.0
    32 Laser 3000 3253 Myles Ripley
    James Thomas / Brad Moss
    Sedburg School 1047 39.23   0.37.37 32.0
    33 RS 700 728 Mitchell Kneale
    Chester SC 860 DNF     34.0

    R2

    Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Points
    1 RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 30.49 3 0.29.16 1.0
    2 RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 27.50 3 0.29.23 2.0
    3 RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 31.09 3 0.29.35 3.0
    4 RS 400 1029 Wayne Fletcher
    Deb Fletcher
    Scaling Dam SC 947 28.29 3 0.30.05 4.0
    5 RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 29.09 3 0.30.47 5.0
    6 RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 32.26 3 0.30.50 6.0
    7 RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 32.59 3 0.31.21 7.0
    8 RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 33.19 3 0.31.38 8.0
    9 RS 200 1068 Martin Smith
    Barbara Smith
    Delph SC 1053 33.45 3 0.32.03 9.0
    10 RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 34.15 3 0.32.32 10.0
    11 RS Vareo 103 Hugh Godfrey
    Bass SC 1052 34.35 3 0.32.52 11.0
    12 RS 400 1281 Adrian Brooks
    Paul Salmon
    Elton SC 947 32.05 3 0.33.53 12.0
    13 RS 100 8.4 229 Joe Roberts
    Bass SC 1000 34.10 3 0.34.10 13.0
    14 RS 200 910 Jon Ward
    Heather Ward
    Budworth SC 1053 24.31 2 0.34.55 14.0
    15 RS 200 1351 Robert Paul
    Gill Paul
    Bolton SC 1053 24.48 2 0.35.20 15.0
    16 RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 25.42 2 0.36.39 16.0
    17 RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 26.30 2 0.37.45 17.0
    18 RS 200 1389 Paul Lewis
    Rosie Brearley
    Locks SC 1053 26.53 2 0.38.18 18.0
    19 RS 200 817 Tim Smith
    Emma Woods
    Bass SC 1053 27.16 2 0.38.50 19.0
    20 Laser Vortex 1153 Jonathan Carter
      960 25.23 2 0.39.40 20.0
    21 RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 28.03 2 0.40.00 21.0
    22 RS Vareo 302 Stephen Kirkpatrick
    Bass SC 1052 28.06 2 0.40.04 22.0
    23 Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 26.05 2 0.40.45 23.0
    24 Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 39.25 3 0.41.04 24.0
    25 Topper Breeze 615 Dan Seed
    Martin Knott
      940 26.10 2 0.41.45 25.0
    26 RS 200 1195 Tom Gentry
    Caroline Storey
    Pennine SC 1053 29.56 2 0.42.38 26.0
    27 RS Vareo 516 Peter Ballard
    Bass SC 1052 30.00 2 0.42.47 27.0
    28 RS 200 015 Alan Jones
    Martin Hope
    Bass SC 1053 30.25 2 0.43.20 28.0
    29 RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 27.47 2 0.44.00 29.0
    30 V3000 3252 Katherine Fleck
    Chay Turner Richards
    Sedburg School 1007 30.12 2 0.44.59 30.0
    31 Laser 3000 3253 Myles Ripley
    James Thomas / Brad Moss
    Sedburg School 1047 33.10 2 0.47.31 31.0
    32 RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 32.33 2 0.54.04 32.0
    33 RS 700 728 Mitchell Kneale
    Chester SC 860 DNS     34.0

    R3

    Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Points
    1 RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 34.10 3 0.32.29 1.0
    2 RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 34.35 3 0.32.51 2.0
    3 RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 35.15 3 0.33.30 3.0
    4 RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 31.54 3 0.33.41 4.0
    5 RS 400 1029 Wayne Fletcher
    Deb Fletcher
    Scaling Dam SC 947 31.57 3 0.33.44 5.0
    6 RS 200 1068 Martin Smith
    Barbara Smith
    Delph SC 1053 35.34 3 0.33.47 6.0
    7 RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 35.46 3 0.33.58 7.0
    8 RS 200 1389 Paul Lewis
    Rosie Brearley
    Locks SC 1053 35.47 3 0.33.59 8.0
    9 RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 36.09 3 0.34.20 9.0
    10 RS 200 910 Jon Ward
    Heather Ward
    Budworth SC 1053 36.15 3 0.34.26 10.0
    11 RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 36.24 3 0.34.34 11.0
    12 RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 32.58 3 0.34.49 12.0
    13 RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 36.49 3 0.34.58 13.0
    14 RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 36.49 3 0.35.00 14.0
    15 RS Vareo 103 Hugh Godfrey
    Bass SC 1052 37.05 3 0.35.15 15.0
    16 RS 100 8.4 229 Joe Roberts
    Bass SC 1000 35.40 3 0.35.40 16.0
    17 RS Vareo 302 Stephen Kirkpatrick
    Bass SC 1052 37.36 3 0.35.44 17.0
    18 RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 37.39 3 0.35.47 18.0
    19 Laser Vortex 1153 Jonathan Carter
      960 34.28 3 0.35.54 19.0
    20 RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 34.12 3 0.36.07 20.0
    21 RS 200 817 Tim Smith
    Emma Woods
    Bass SC 1053 38.03 3 0.36.08 21.0
    22 Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 35.10 3 0.36.38 22.0
    23 RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 33.46 3 0.37.24 23.0
    24 Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 37.09 3 0.38.42 24.0
    25 Topper Breeze 615 Dan Seed
    Martin Knott
      940 36.41 3 0.39.01 25.0
    26 RS 400 1281 Adrian Brooks
    Paul Salmon
    Elton SC 947 37.18 3 0.39.23 26.0
    27 RS 200 1351 Robert Paul
    Gill Paul
    Bolton SC 1053 28.10 2 0.40.07 27.0
    28 RS 200 1195 Tom Gentry
    Caroline Storey
    Pennine SC 1053 28.39 2 0.40.49 28.0
    29 RS 200 015 Alan Jones
    Martin Hope
    Bass SC 1053 30.11 2 0.43.00 29.0
    30 V3000 3252 Katherine Fleck
    Chay Turner Richards
    Sedburg School 1007 29.51 2 0.44.28 30.0
    31 Laser 3000 3253 Myles Ripley
    James Thomas / Brad Moss
    Sedburg School 1047 31.04 2 0.44.30 31.0
    32 RS Vareo 516 Peter Ballard
    Bass SC 1052 DNF     34.0
    32 RS 700 728 Mitchell Kneale
    Chester SC 860 DNS     34.0

    R4

    Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Points
    1 RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 35.47 5 0.37.47 1.0
    2 RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 36.17 5 0.38.19 2.0
    3 RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 33.18 4 0.39.34 3.0
    4 RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 33.25 4 0.39.40 4.0
    5 RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 34.14 4 0.40.38 5.0
    6 Laser Vortex 1153 Jonathan Carter
      960 31.25 4 0.40.54 6.0
    7 RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 31.16 4 0.41.16 7.0
    8 RS 200 1389 Paul Lewis
    Rosie Brearley
    Locks SC 1053 35.04 4 0.41.38 8.0
    9 RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 35.13 4 0.41.48 9.0
    10 RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 35.14 4 0.41.52 10.0
    11 RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 35.18 4 0.41.57 11.0
    12 RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 35.28 4 0.42.06 12.0
    13 RS 200 1068 Martin Smith
    Barbara Smith
    Delph SC 1053 35.35 4 0.42.14 13.0
    14 RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 35.43 4 0.42.26 14.5
    14 RS 100 8.4 229 Joe Roberts
    Bass SC 1000 33.57 4 0.42.26 14.5
    16 RS 200 910 Jon Ward
    Heather Ward
    Budworth SC 1053 35.50 4 0.42.32 16.0
    17 RS Vareo 103 Hugh Godfrey
    Bass SC 1052 35.53 4 0.42.38 17.0
    18 RS 400 1281 Adrian Brooks
    Paul Salmon
    Elton SC 947 32.46 4 0.43.15 18.0
    19 Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 33.22 4 0.43.27 19.0
    20 RS Vareo 302 Stephen Kirkpatrick
    Bass SC 1052 36.37 4 0.43.31 20.0
    21 RS 200 817 Tim Smith
    Emma Woods
    Bass SC 1053 37.17 4 0.44.16 21.0
    22 RS 200 1195 Tom Gentry
    Caroline Storey
    Pennine SC 1053 37.27 4 0.44.27 22.0
    23 Topper Breeze 615 Dan Seed
    Martin Knott
      940 33.45 4 0.44.53 23.0
    24 RS 200 1351 Robert Paul
    Gill Paul
    Bolton SC 1053 37.56 4 0.45.02 24.0
    25 Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 34.45 4 0.45.15 25.0
    26 RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 34.20 4 0.47.32 26.0
    27 V3000 3252 Katherine Fleck
    Chay Turner Richards
    Sedburg School 1007 38.22 4 0.47.37 27.0
    28 Laser 3000 3253 Myles Ripley
    James Thomas / Brad Moss
    Sedburg School 1047 32.16 3 0.51.22 28.0
    29 RS 200 015 Alan Jones
    Martin Hope
    Bass SC 1053 32.28 3 0.51.23 29.0
    30 RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 36.05 3 0.57.07 30.0
    31 RS 400 1029 Wayne Fletcher
    Deb Fletcher
    Scaling Dam SC 947 DNF     34.0

    R5

    Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Points
    1 RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 29.03 4 0.27.35 1.0
    2 RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 29.38 4 0.28.09 2.0
    3 RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 29.46 4 0.28.18 3.0
    4 RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 27.20 4 0.28.52 4.0
    5 RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 31.05 4 0.29.31 5.0
    6 RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 28.05 4 0.29.39 6.0
    7 RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 28.08 4 0.29.42 7.0
    8 Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 28.38 4 0.29.50 8.0
    9 RS 200 910 Jon Ward
    Heather Ward
    Budworth SC 1053 31.47 4 0.30.11 9.0
    10 RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 31.58 4 0.30.21 10.0
    11 RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 32.42 4 0.31.05 11.0
    12 RS 200 1195 Tom Gentry
    Caroline Storey
    Pennine SC 1053 32.54 4 0.31.15 12.0
    13 RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 32.56 4 0.31.17 13.5
    13 RS 200 1389 Paul Lewis
    Rosie Brearley
    Locks SC 1053 32.57 4 0.31.17 13.5
    15 RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 33.26 4 0.31.47 15.0
    16 RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 33.37 4 0.31.57 16.0
    17 RS 400 1281 Adrian Brooks
    Paul Salmon
    Elton SC 947 33.29 4 0.35.21 17.0
    18 RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 33.15 4 0.36.49 18.0
    19 RS Vareo 302 Stephen Kirkpatrick
    Bass SC 1052 30.13 3 0.38.18 19.0
    20 Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 30.43 3 0.42.40 20.0
    21 Laser Vortex 1153 Jonathan Carter
      960 DNF     34.0
    21 RS 100 8.4 229 Joe Roberts
    Bass SC 1000 DNF     34.0
    21 RS 200 015 Alan Jones
    Martin Hope
    Bass SC 1053 DNF     34.0

    R6

    Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Points
    1 RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 26.46   0.28.16 1.0
    2 RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 26.49   0.28.19 2.0
    3 RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 27.50   0.29.23 3.0
    4 RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 31.12   0.29.38 4.0
    5 RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 32.17   0.30.40 5.0
    6 RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 32.24   0.30.46 6.0
    7 Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 30.20   0.31.36 7.0
    8 RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 33.34   0.31.53 8.0
    9 RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 33.40   0.32.00 9.0
    10 RS 200 1195 Tom Gentry
    Caroline Storey
    Pennine SC 1053 33.48   0.32.06 10.0
    11 RS 200 910 Jon Ward
    Heather Ward
    Budworth SC 1053 33.54   0.32.12 11.0
    12 RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 33.57   0.32.14 12.0
    13 RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 34.06   0.32.25 13.0
    14 RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 34.18   0.32.36 14.0
    15 RS 400 1281 Adrian Brooks
    Paul Salmon
    Elton SC 947 31.17   0.33.02 15.0
    16 RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 35.18   0.33.33 16.0
    17 RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 31.45   0.35.10 17.0
    18 Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 35.37   0.37.06 18.0
    19 RS Vareo 302 Stephen Kirkpatrick
    Bass SC 1052 DNF     34.0
    19 RS 100 8.4 229 Joe Roberts
    Bass SC 1000 DNF     34.0
    19 Laser 3000 3253 Myles Ripley
    James Thomas / Brad Moss
    Sedburg School 1047 DNF     34.0

    R7

    Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Points
    1 RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 33.41 5 0.35.34 1.0
    2 RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 34.13 5 0.36.08 2.0
    3 RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 31.49 4 0.37.46 3.0
    4 RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 32.17 4 0.38.19 4.0
    5 RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 32.51 4 0.39.00 5.5
    5 Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 29.57 4 0.39.00 5.5
    7 RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 33.10 4 0.39.25 7.0
    8 Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 30.28 4 0.39.40 8.0
    9 RS 200 1389 Paul Lewis
    Rosie Brearley
    Locks SC 1053 33.34 4 0.39.51 9.0
    10 RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 33.35 4 0.39.52 10.0
    11 RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 34.55 4 0.41.27 11.0
    12 RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 35.17 4 0.41.55 12.0
    13 RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 35.20 4 0.41.59 13.0
    14 RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 35.27 4 0.42.07 14.0
    15 RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 34.23 4 0.47.36 15.0
    16 RS 200 015 Alan Jones
    Martin Hope
    Bass SC 1053 32.16 3 0.51.04 16.0
    17 V3000 3252 Katherine Fleck
    Chay Turner Richards
    Sedburg School 1007 31.52 3 0.52.45 17.0
    18 RS 400 1281 Adrian Brooks
    Paul Salmon
    Elton SC 947 30.02 3 0.52.51 18.0
    19 RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 DNF     34.0
    19 RS 200 910 Jon Ward
    Heather Ward
    Budworth SC 1053 DNF     34.0
    19 RS 100 8.4 229 Joe Roberts
    Bass SC 1000 DNF     34.0
    19 Laser 3000 3253 Myles Ripley
    James Thomas / Brad Moss
    Sedburg School 1047 DNF     34.0

    R8

    Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
    Rank Class SailNo Helm/Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Points
    1 RS 400 1395 Paul Allen
    Robin Dawson`
    Leigh & Lowton SC 947 27.11 4 0.28.42 1.0
    2 RS 200 1378 Mike Saul
    Meg Fletcher
    Yorkshire Dales 1053 30.21 4 0.28.49 2.0
    3 RS 400 4 Chris Pickles
    Matt Sharman
    Delph SC 947 27.52 4 0.29.26 3.0
    4 RS 200 1333 Russell Collister
    June Collister
    Isle of Man YC 1053 31.38 4 0.30.02 4.0
    5 RS Vareo 570 Mark Somerville
    Bass SC 1052 31.38 4 0.30.04 5.0
    6 RS 400 1298 Martin Parker
    Liam Parker
    Leigh & Lowton SC 947 29.01 4 0.30.38 6.0
    7 RS 200 641 Alex Leonard
    Olivia Storey
    Bass SC 1053 32.53 4 0.31.14 7.0
    8 RS 200 1369 Phil Smith
    Ethan Dawson
    Bass SC 1053 32.54 4 0.31.15 8.0
    9 RS Vareo 303 Mike Cowan
    Bass SC 1052 34.35 4 0.32.52 9.0
    10 RS 200 1389 Paul Lewis
    Rosie Brearley
    Locks SC 1053 34.46 4 0.33.01 10.0
    11 RS Vareo 132 Phil Davenport
    Bass SC 1052 34.47 4 0.33.04 11.0
    12 Laser Vortex 1181 Angus Winchester
    Castle Semple 960 32.41 4 0.34.03 12.0
    13 RS Vareo 374 Dave Lawson
    Bass SC 1052 36.17 4 0.34.29 13.0
    14 Laser Vortex 1175 Alec Glendinning
    Annandale SC 960 33.32 4 0.34.56 14.0
    15 RS 200 748 Matt Bromley
    Andrea Bromley
    Budworth SC 1053 33.34 3 0.42.30 15.0
    16 RS K6 124 Mike Kneale
    Kath Simpson
    Chester SC 903 29.25 3 0.43.26 16.0



    Sailwave Scoring Software 2.9.4
    www.sailwave.com

    Website Security Test