Australia
United Kingdom
Ireland
Sweden
United States
Australia
United Kingdom
Ireland
Sweden
United States

Contact us



Class Association

×

Results / RS200, RS400, RS500 Open, RS200 Youth Championships Lee on the Solent SC - 08/06/2024

Joe and Clara Jones, RS200 Youth Champions 2024 Joe and Clara Jones, RS200 Youth Champions 2024 Lee on Solent 2024 Lee on Solent 2024 Lee on Solent 2024 Lee on Solent 2024

Congratulations to Joe and Clara Jones, RS200 Youth Champions 2024!

And to Paris Thomas and Marta Unicio Ribeia, overall event winners

Joe and Clara Jones from Burghfield SC put on an impressive performance in their first ever RS200 Youth Championship to secure the Youth Champions title.  With their results improving from 6th to 5th, then 3rd and 2nd as the event progressed, they will surely be ones to watch for the future!

2nd youths and first youth female helm were Gabriella Ross and Thomas Jubb from RSYC, with 3rd Youth place going to LOSSC home boat Adam Catlow and Toby Dutson, just one point ahead of Ben Dearden and Alice Carter from Yorkshire Dales.

Overall event winners, for the Sailing Chandlery EaSEA Tour fixture were Paris Thomas and Marta Unicio Ribeia, from QMSC, who are showing great form this season. Competition was tight throughout the fleet, with 4 points separating the first 4 boats.

Thanks to Lee on Solent Sailing Club for 6 great races and a very warm welcome.

Next up on the calendar:

West Country Boat Repairs SW Ugly Tour, Bowmoor, 29th June - details coming soon, but expect some short sharp racing.

Sailing Chandlery Northern Tour, Budworth, 29th June - details coming soon

RS Class Association Women's weekend, Lymington Town SC, 6/7 July. A new initiative for female sailors to get top quality coaching in a welcoming environment.  Open to all sailors with a female helm or crew.  Please enter online to help us plan resources.

Mount's Bay Asymmetric Open, 6/7 July - not an official RS200 event, but a good chance to suss out the venue ahead of the Nationals

Rooster National Tour, RS200 Summer Champs, Parkstone, 13/14 July. A 2 day event with Saturday also on the SWUT and both days on the EaSEA tour, we are hoping to run one day of gate starts and one day of line starts to hep everybody get ready for the Nationals. 

Stewart Brewing Scottish Tour, Findhorn, 20/21 July - the last event before the Nationals!

And then it's the BIG one, the Noble Marine Marlow RS200 National Championship!

Details of all events on the calendar here.

Sailing Photos: Gary Taw and Tristan Matthews

RS200 Class

 
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st SNR RS200 439 QMSC Paris THOMAS Marta UNICIO RIBEIA 1046 5.0 1.0 4.0 (7.0) 1.0 3.0 21.0 14.0
2nd SNR RS200 1604 Sutton SC Dan VENNABLES K LAW 1046 2.0 (11.0) 6.5 4.0 3.0 1.0 27.5 16.5
3rd SNR RS200 1295 Queen Mary SC Andrew WISHART Nina LUCKMAN 1046 4.0 4.0 3.0 (21.0 OCS) 2.0 4.0 38.0 17.0
4th SNR RS200 1270 OCSS Alex SMALLWOOD Callum FARNDEN 1046 1.0 (21.0 RET) 1.0 2.0 9.0 5.0 39.0 18.0
5th RS200 Youth RS200 994 BSC Joe JONES Clara Jones 1046 6.0 5.0 5.0 3.0 (8.0) 2.0 29.0 21.0
6th SNR RS200 1521 Sutton Matt VENABLES Bethan METTHEW 1046 10.0 3.0 2.0 1.0 (12.0) 6.0 34.0 22.0
7th SNR RS200 1740 CBYC Mark OAKEY Jessica OAKEY 1046 3.0 2.0 (9.0) 6.0 4.0 9.0 33.0 24.0
8th SNR RS200 1078 Warsash SC Merrick STANLEY Victoria UPTON 1046 8.0 8.0 8.0 (11.0) 5.0 10.0 50.0 39.0
9th SNR RS200 1716 Netley Ellen MAIN Zoe NIEVEEN 1046 (11.0) 6.0 11.0 8.0 7.0 8.0 51.0 40.0
10th SNR RS200 1358 QMSC Charie WHITAKER Luck GATES 1046 7.0 (15.0) 6.5 12.0 10.0 7.0 57.5 42.5
11th SNR RS200 1235 HISC Michael CALVEST Sophie HARRIS 1046 9.0 12.0 10.0 5.0 (13.0) 12.0 61.0 48.0
12th RS200 Youth RS200 8 RSYC Gabriella ROSS Thomas JUBB 1046 (18.0) 9.0 14.0 10.0 6.0 14.0 71.0 53.0
13th RS200 Youth RS200 728 LOSSC Adam CATLOW Toby DUTSON 1046 17.0 7.0 12.0 (21.0 RET) 14.0 13.0 84.0 63.0
14th RS200 Youth RS200 1666 Yorkshire Dales SC Ben DEARDEN Alice CARTER 1046 12.0 (17.0) 16.0 9.0 16.0 11.0 81.0 64.0
15th SNR RS200 1215 LOSSC Graham TRIBBECK Jeff JACKSON 1046 (15.0) 13.0 15.0 15.0 11.0 15.0 84.0 69.0
16th SNR RS200 1618 Netley Heather ROSS Monty 1046 14.0 10.0 19.0 16.0 17.0 (21.0 RET) 97.0 76.0
17th SNR RS200 1007 QMSC Victoria HINKOVSKA Nikolas WOLFE 1046 13.0 14.0 13.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 103.0 82.0
18th SNR RS200 1231 EYC Andrea STENHOUSE Anna Brown 1046 (21.0 DNC) 18.0 17.0 14.0 18.0 17.0 105.0 84.0
19th SNR RS200 909   James HOBSON   1046 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 13.0 15.0 16.0 107.0 86.0
20th SNR RS200 1577 SUSC Alec STENHOUSE Mindy BIRNIE 1046 16.0 16.0 18.0 (21.0 RET) 21.0 DNC 21.0 DNC 113.0 92.0
 
Privacy Policy | Developed and Supported by YorkSoft ltd