Australia
United Kingdom
Ireland
Sweden
United States

26/07/2010
Zhik RS Eurocup Fraglia vela Riva

  • Crewsaver EOS Champs
  • 2012 RS EOS Champs
  • Llandegfedd Open 2013

Day 1

Many venues can claim to be the best in the world for sailing – Palma, Sardinia, San Fran, Wembley, BCYC, etc.  But in this humble author’s opinion, one place stands out – Riva del Garda.  Today, it played host to 76 RS200s on the first day of the Zhik RS200 Eurocup and did a decent impression of what sailing heaven is like, with blue skies, 16-20knots and lovely little rolling waves, perfect.

Race 1 got away first time, to everyone’s surprise, and the fleet soon all tacked off onto port and headed to the cliffs.  First ones there, and also to the windward mark, were James Boyce/Sam Tozer, obviously looking to impress their travelling WAGS.  Unfortunately though, Roger Gilbert/Jane Willan had slipped back into formidable RS200 form and showed how to sail low and fast downwind to pass the early leaders.  They kept the lead to the end, with Andy & Jill Peters showing lots of pace downwind to almost catch Boyce/Tozer on the last downwind leg, but not quite enough, so took 3rd.

Race 2 also saw a clean get away and yet more scrambling to the cliffs.  This time, the fleets second blast from the past Dave Giles, ably assisted by Fiona Clarke, showed that age has not diminished them as they led from the start to almost the finish.  Unfortunately, in a moment of bravado (maybe?) they carried the spinnaker on the final leg to the finish but were met by a monster  gust and had to drop.  As they slowed, Gilbert/Willan took advantage and snuck past, to record their second bullet of the day.  Giles/Clarke survived  to take 2nd while Dave & Jane Hivey took 3rd.

Special mentions for the day – Pete Vincent sailing without a bung.  No other story can come close.

A very broken fleet is now enjoying free pasta (another feather in Garda’s cap), and trying to recover in time for tomorrow. If its as good as today, it’ll be awesome.

Day 2 – Four Seasons in One Day

 

Day 2 of the Zhik RS200 eurocup at Riva del Garda started with low expectations, early morning rain having given way to a cloudy and moody looking skies.  Nevertheless, the 200 fleet launched, almost on time, and sailed out to start a race in a gusty, northerly peeler breeze.

 

Half way up a monster first beat though, the breeze began to shut down and eventually, much to the relief of several of the front runners who were stranded under the windless cliffs, the race was abandoned.  Then the fun began!

 

After 15mins of no wind, it returned with a vengeance and randomness not often seen here.  Within minutes, the breeze was up to a solid 30knots, initially from the west but then quickly from the south and the fleet either blasted or sheltered as the lake became a foam of white water. 

 

With the wind abating a little, the start gun was fired for race 3 of the series.  The leaders again emerged from those who had hit the cliffs earliest and it was, again, Gilbert/Willan who led form start to finish.  Behind, the fleet revelled in the blasting conditions, with the Hiveys next fastest and finishing 2nd, just in front of the WAG supporting Boycie/Tozer combo.

 

With the wind getting lighter, the race officer got another race away, but a big shift 30secs before the start saw the left – and middle of the lake – paying heavily.  The breeze continued to drop though and, with the leading boat only 100m from the second windward mark and a shortened course looking odds on, the race was also abandoned.  Commiserations to Ben Saxton/Nicola Brook……

 

After a good 7 hours on the water yesterday, the fleet is looking forward to a classic day today.  The skies are clear, a gentle Peeler is currently blowing and its looking good for an Ora and three race day.  Fingers crossed!
 

Day Three

After the ‘longest day’ of Tuesday, the 76 crews at the Zhik RS200 Eurocup being held in Riva Del Garda had what could only be described as a perfect day on Wednesday.  With clear blue skies from dawn, the Ora breeze arrived early at midday and built to a good 16-18 knots.  Three races were planned, to catch up for yesterday’s missed race, and after the PRO was convinced to only do 2 instead of 3 laps (much appreciated by many aching bodies), the fleet eagerly launched for a champagne day of sailing.

With the race course seeing those going upwind to the right and the cliffs and then back downwind under the cliffs benefitting, those with good boat speed came out on top.  Gilbert/Willan almost had another perfect day, scoring bullets in the first and last races of the day.  It was interspersed with a 2nd in the middle race, as Dave/Jane Hivey managed to break the stranglehold.  They were also second in the other two races.
 

Day 5

 

Following a of day of incessant rain on Thursday, which caused racing to be cancelled as it killed any chance of breeze, the 200 fleet enjoyed one last glorious day on Lake Garda.  Three races were held, each in a different direction and strength of breeze, giving everyone a chance to shine.

 

With the PRO fearing that the afternoon Ora breeze would not materialise, a 9am start time was set for the fleet, in order to take advantage of the morning, and northerly, Peeler race.  A groggy fleet began launching at 7.30am (thank goodness the Occa bar shuts at 2am) from a still dinghy park, but soon arrived at the race area to find a solid, if rather shifty, cold 18 knot breeze.  At the front, the change in conditions were no hindrance to Gilbert/Willan, who took the win.  The Peters took second and James Boyce, sailing with stand in crew Matt Giles, finished third.  Well done Matt on beating the old man!

 

With Gilbert/Willan’s win giving them overall victory, and the Hivey’s 4th second overall, they both sailed in so as to pack up early and enjoy a day on shore.  The rest of the fleet started the second race though, with the breeze still northerly and now beginning to die away.  The right paid heavily up the first beat and the leaders duly came from that corner.  With place changing scarce, it looked like early leaders Dave Giles/Fiona Clark would take the win.  However, Stephen Tiernan/Sarah Hickman had other ideas and stole past to win on the final run.  Hamish Calder/Severine Rees-Jones took third.

 

As the second race had been finishing, most of the fleet had noted the dark line of the Ora breeze coming down the lake and, almost on cue, it arrived as the 2nd race finished.  The start of the third race was therefore delayed while the PRO turned the race course through 180 degrees.  Once he was ready to start though, the Ora had fully settled and the fleet was treated to one last race in 20knots and blazing sunshine.

 

Caroline/Nick Martin finished a fine week in style by taking the win.  The Peters took second place after receiving redress, having originally been scored OCS with Martin Boatman/Samantha Murphy 3rd.  The Peters 2nd was enough to give them third place overall.

 

In the silver fleet, Tim Ellis/Lucy Preston took the honours.  Tom Wright/Helen Wightman were second, just in front of Steve & Kate Davis.

 

Bronze fleet…….?????

Prizes were handed out during a spectacular party on Friday night at the sailing club, with the winners taking their places on the podium.  Zhik also generously provided prizes for a raffle, which saw 35 sailors taking home great pieces of sailing kit and extending the winning feeling around the fleet.

 

Many thanks must go to Fraglia Vela Riva for once again being such great hosts.  The friendly staff and excellent race officering, not to mention the free pasta and water after sailing, were excellent.  Thanks also to Zhik for sponsoring the event and providing so many great prizes.

So, only two years to wait until the fleet returns to this great venue.  If you like the sound of what you read during this week, start planning now and make sure you come and join in the fun next time.

 

 

Behind these two, third place was shared around.  Andy/Jill Peters continued their fine series by posting a 3rd in the first race, showing staggering downwind pace to recover from a poor initial beat.  In the middle race, Ben Saxton/Nicola Brook finally found the accelerator pedal while in the last race of the day, old timer Dave Giles/Fiona Clarke took the final step on the podium.

With no real duckhams awards to report yesterday, Wednesday’s goes to James Boyce.  Protesting the PRO over a case of mistaken identity when having been OCS’ed, his case was dismissed but also caused the results to be reviewed and several mistakes to be noted.  Primary mistake – the witness to his not being OCS was also scored OCS,a long with several other boats.  Cheers mate........!

Today in Garda, its overcast, rainy and just a tad humid.  Hopefully it’ll clear up soon though and racing will get underway.  In the meantime though, time for a catch up of the English papers from last weekend.
 
Report for final day to follow.
 
Final results below.

 

 

Results RS200

 
Scores take into account 2  discards
 

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 1286 Roger GILBERT, Jane WILLAN 8,0 1 1 1 1 2 1 1 (dnc) (dnc)
2 1323 David HIVEY, Jane HIVEY 18,0 4 3 2 2 1 2 4 (dnc) (dnc)
3 962 Andrew PETERS, Jeraldine PETERS 26,0 3 6 (10) 3 4 6 2 (15) 2
4 1088 James BOYCE, Sam TOZER 28,0 2 4 3 5 (ocs) 4 3 7 (ocs)
5 1231 David GILES, Fiona CLARK 32,0 5 2 6 7 (ocs) 3 7 2 (ocs)
6 1106 George YEOMAN, Georgie AKIN-SMITH 54,0 (18) (15) 7 4 14 7 10 5 7
7 1422 Caroline MARTIN, Nick MARTIN 55,0 10 (18) (30) 6 8 14 6 10 1
8 900 Hamish CALDER, Severine REES-JONES 57,0 8 10 5 9 9 13 (15) 3 (ocs)
9 908 Martin BOATMAN, Samantha MURPHY 69,0 17 5 11 (35) (20) 10 9 14 3
10 1423 Marianthe EVANGILIDIS, Stephen JANERING 70,0 (51) 7 4 8 (ocs) 24 8 6 13
11 1087 Tim ELLIS, Lucy PRESTON 78,0 13 9 14 (23) 7 8 (26) 11 16
12 1328 Ben SAXTON, Nicola BROOK 83,0 11 19 (35) 12 3 5 5 28 (ocs)
13 1146 Matt GREENFIELD, David ROLFE 91,0 (26) 13 13 18 18 17 (21) 8 4
14 1325 Charlotte SAVAGE, Mike WOOD 106,0 19 36 (39) 10 19 12 (38) 4 6
15 1157 Joshua FLACK, Thomas BROPHY 109,0 14 17 16 21 5 19 17 (35) (27)
16 854 Andrew SHAW, Rachel WILLIAMSON 113,0 6 8 (32) 20 22 15 18 24 (34)
17 1130 Rob JANERING, Ian GILL 116,0 7 11 19 22 25 (27) 14 (37) 18
18 831 Thomas WRIGHT, Helen WIGHTMAN 120,0 28 (45) 26 (33) 15 11 19 9 12
19 865 Steve DAVIS, Kate DAVIS 121,0 (35) (25) 15 15 17 18 23 16 17
20 345 Tom HALHEAD, Karen BAKER 122,0 22 (28) 12 25 10 25 20 (29) 8
21 617 Ian SHARPS, Ellie MARTIN 123,0 12 34 8 (ocs) 6 16 (dnc) 27 20
22 999 David DERBY, Emma DERBY 129,0 15 14 23 (60) (45) 20 22 20 15
23 1419 Toby ASHTON, Rachel ASHTON 131,0 21 20 9 (ocs) 12 (ocs) 25 39 5
24 1031 Chris CATT, Nikki CATT 131,0 16 22 (33) (26) 21 21 12 25 14
25 1010 Steve RESTALL, Judy RESTALL 145,0 (46) 12 31 (ocs) 13 22 30 12 25
26 1378 Mike SAUL, Sophie HARTLEY 147,0 31 24 18 19 28 (ocs) (33) 17 10
27 870 Stephen TIERNAN, Sarah HICKMAN 152,0 9 27 24 (dnc) 42 (dnc) 16 1 33
28 825 Rosie BREARLEY, Rosie BREARLEY 166,0 (50) 43 37 13 16 9 29 (50) 19
29 792 Maia WALSH, Peter BENTLEY 183,2 (48) 23 dnc 28 35 34 28 (36) 9
30 1148 Rob MARTIN, Jan MARTIN 195,0 25 (dnc) 42 48 11 (52) 24 21 24
31 760 Neil BARRETT, Sophie JONES 199,0 36 (51) 22 16 34 30 (46) 40 21
32 1301 Pete VINCENT, Tessa Hrh NICHOLLS 202,0 43 46 20 11 23 23 36 (dnc) (dnc)
33 1029 Christian HUMPHREY, Noelle VIDAL 204,0 20 26 21 30 (dnc) (dnc) 11 19 dnc
34 472 Ian MILLS, Claire STOPPS 205,0 29 33 28 17 26 37 35 (42) (ocs)
35 1015 Wayne FLETCHER, Deb FLETCHER 209,0 34 16 17 (ocs) (ocs) dnc 13 30 22
36 1004 Charlie POYNER, Katie LEE 210,0 33 37 (57) 14 24 26 37 (41) 39
37 714 Claire WALSH, Jasmine HUSBAND 214,0 38 38 25 (dnc) 32 (ocs) 44 26 11
38 487 Sam MAXFIELD, Pete MATTHEWS 227,0 24 30 (dnc) 38 (dsq) 55 34 18 28
39 1389 Paul LEWIS, Katie NICHOL 231,0 32 21 27 43 (ocs) (51) 31 48 29
40 1117 Henry MAXFIELD, Eddie GLENNIE 238,0 27 (48) (50) 41 33 32 32 33 40
41 614 Richard WHITELEY, Dan PHILLIPS 239,0 44 49 36 31 (59) 29 27 (56) 23
42 1018 Simon CORY, Sarah STYLES 242,0 (41) 39 41 27 (61) 35 39 31 30
43 1164 Emma JOHNSON, Penny JOHNSON 248,0 (59) 41 (dnf) 50 29 28 41 22 37
44 960 Jayne JOHNSON, Nicola MCILROY 259,0 23 32 45 40 (dnf) (ocs) 56 32 31
45 1264 Simon GILLOW, Fiona BRETT 270,0 40 (53) 43 32 43 (44) 40 34 38
46 593 Chris BOWER, Liz MACDONALD 285,0 (62) (56) 38 37 36 31 45 46 52
47 953 Juliet CHARLES, Lina HAINES 285,0 42 35 (47) 39 37 47 (53) 44 41
48 1246 Oliver SLOPER, Emma LOMBARD 287,0 39 (59) 48 29 30 (dsq) 50 47 44
49 1149 James HAYDEN, Katie BOWER 289,0 60 42 51 24 27 33 52 (61) (dnc)
50 1020 Andrew HARTLEY, Evelyn HARTLEY 295,0 (55) 50 34 (ocs) 39 39 43 54 36
51 1263 Julian BRADLEY, Lil BATES 302,0 (dnf) (dnc) 44 45 50 43 47 23 50
52 748 Matt BROMLEY, Andrea MORGAN 302,0 47 40 46 44 38 38 49 (52) (dsq)
53 1000 Suzy RUSSELL, AJ DAWSON 304,0 52 (dnc) (53) 47 31 36 42 49 47
54 1132 Peter LORETTO, Naomi FLACK 313,0 (58) 55 49 36 49 (dnc) 58 13 53
55 1036 Robert POOLE, George MILLER 316,0 (68) 44 (61) 34 48 50 48 57 35
56 1150 David BEANEY, John BEANEY 347,0 (dnf) 61 55 56 47 48 (62) 38 42
57 834 Andrew GILL, James CLAYTON 347,0 54 57 52 55 40 41 (61) (62) 48
58 1278 Kat WARD, Venetia WINGFIELD 347,0 56 (66) 54 (ocs) 44 42 57 51 43
59 460 Katie NURTON, Louise RENWICK 350,0 67 (dnf) 63 51 (ocs) 49 51 43 26
60 1144 John GILL, Judy FAULDS 352,0 57 (63) 58 54 60 46 (64) 45 32
61 888 Matthew SHEAHAN, Ellie SHEAHAN 357,0 61 (64) (62) 52 41 40 59 58 46
62 1321 Micky BOUGHTON, Elllen MILNER 359,0 37 31 40 42 55 (dnf) (dnc) dnc dnc
63 640 Katharine LOVERING, Helen WINWARD 366,0 (66) 52 56 53 46 (dnc) 55 59 45
64 1248 Denis BROPHY, Simon FLASK 390,0 49 54 60 (ocs) 54 (dnc) 66 53 54
65 734 Clare STUBBS, Helen Stubbs 393,0 64 (65) (dnf) 58 52 45 65 60 49
66 419 James BAYLISS, Lucinda BAYLISS 394,0 53 58 (raf) 59 58 (ocs) 54 55 57
67 876 Keith ESCRITT, Anne SAUL 396,0 30 29 29 (ocs) (ocs) ocs dnc dnc ocs
68 558 Jerry COLLINGWOOD, Alice MOORE 410,0 (70) (69) 64 46 57 57 67 63 56
69 627 Hermione PATTISON, Pie ROMER 422,0 (69) 68 (dnf) 63 62 53 60 65 51
70 1417 Nigel HARNIMAN, Emma HARNIMAN 425,0 45 47 (dnc) 49 53 (dnc) dnc dnc dnc
71 526 Daniel HAWKINS, Cassie HAWKINS 427,0 65 (67) (66) 61 63 56 63 64 55
72 1025 Alex BEANEY, Anon TBA 445,0 71 60 65 62 56 54 (dnc) (dnc) dnc
73 446 Cameron HUNTER, Jonathan ELLERY 446,0 63 62 59 57 51 (dnf) (dnc) dnc dnc
74 709 John FISHBOURNE, Ewan MCHENRY 539,0 (dnc) (dnc) dnc dnc dnc dnc dnc dnc dnc
74 1290 Andrew GROVES, Tessa GROVES 539,0 (dnc) (dnc) dnc dnc dnc dnc dnc dnc dnc
74 9999 James RUSSELL, Danielle RUSSELL 539,0 (dnc) (dnc) dnc dnc dnc dnc dnc dnc dnc
 
 RDG-results are as follows:
  792 Maia WALSH, Peter BENTLEY race 3: 26.2 scores
 

ZW Sail Regatta Scoring program, 4.023.053
Copyright 1986 - 2009, Leo G Eggink, Zoetermeer
Per informazioni su ZW: http://www.zw-scoring.nl