Australia
United Kingdom
Ireland
Sweden
United States

09/07/2010
RS Youth Champs Northampton SC

  • Crewsaver EOS Champs
  • 2012 RS EOS Champs
  • Llandegfedd Open 2013

RS Youth Champs at Northampton SC

 

Perfect conditions of sunshine, high temperatures and a good south westerly breeze greeted competitors at the RS youth Championships at Northampton Sailing Club. Day 1 in the RS200 fleet saw the start of a pattern with James and Will Rusden winning the first two of their eight bullets from the event, and with two thirds Rob Struckett and Archie Law were lying second overnight. Day 2 was another day of perfect weather and force 3/4 breeze. While contested at times by Ian Gill and David Bruce, the Rusdens went on to win each of the four races that day and Struckett/Law showed consistency getting three 2nds to remain 2nd overall at the end of the day. The final day of racing dawned breezy, which proved a challenge for some members of the fleet with several capsizes in both races. The Rusden’s however had no such problems and continued their lead with two more bullets, going on to comfortably win the event.

In the handicap fleet there was just two boats racing, an RS400 and RS800. The overall winners, with 7 points, were Jack Munnelly and Jack Holden in the RS400.

 
event burgee venue burgee

RS Under 22 Champs - 200s

Northampton Sailing Club

Results as of 13:34 on July 11, 2010

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 11, Scoring system: RS 2010 (N.B. Series tie will need to be broken by hand)
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett Notes
1st 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor (3.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 2.0 20.0 14.0
3rd 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 4.0 4.0 5.0 (6.0) (6.0) 2.0 2.0 4.0 33.0 21.0
4th 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor 2.0 (12.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 4.0 (12.0 DNC) 5.0 45.0 21.0
5th 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 5.0 2.0 (6.0) 5.0 4.0 (8.0) 5.0 3.0 38.0 24.0
6th 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC 6.0 (12.0 OCS) 4.0 3.0 5.0 5.0 4.0 (12.0 DNC) 51.0 27.0
7th 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club (12.0 DNF) 5.0 7.0 (8.0) 7.0 7.0 8.0 6.0 60.0 40.0
8th 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club (12.0 DNF) 6.0 (10.0) 7.0 9.0 6.0 6.0 7.0 63.0 41.0
9th 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 8.0 8.0 (9.0) (9.0) 8.0 9.0 9.0 8.0 68.0 50.0
10th 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club 7.0 (12.0 OCS) 8.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 12.0 DNC 82.0 58.0
11th 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club 9.0 7.0 11.0 10.0 10.0 (12.0 DNF) (12.0 DNC) 12.0 DNC 83.0 59.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points Notes
1 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe 00.52.10 6 1.0
2 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor 00.52.33 6 2.0
3 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor 00.54.24 6 3.0
4 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 00.55.29 6 4.0
5 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 00.55.56 6 5.0
6 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC 00.56.35 6 6.0
7 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club 00.56.51 6 7.0
8 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 01.01.26 6 8.0
9 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club 01.03.40 6 9.0
10 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club DNF   12.0
10 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club DNF   12.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points Notes
1 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe 00.43.55 5 1.0
2 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 00.46.17 5 2.0
3 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor 00.46.22 5 3.0
4 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 00.46.28 5 4.0
5 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club 00.47.23 5 5.0
6 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club 00.48.09 5 6.0
7 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club 00.50.10 5 7.0
8 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 00.52.56 5 8.0
9 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor DNC   12.0
9 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC OCS   12.0
9 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club OCS   12.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points Notes
1 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe 00.55.26 6 1.0
2 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor 00.55.39 6 2.0
3 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor 00.56.18 6 3.0
4 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC 00.56.56 6 4.0
5 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 00.57.30 6 5.0
6 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 00.57.42 6 6.0
7 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club 00.57.58 6 7.0
8 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club 01.00.18 6 8.0
9 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 01.01.39 6 9.0
10 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club 01.02.51 6 10.0
11 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club 01.08.16 6 11.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points Notes
1 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe 00.45.48 5 1.0
2 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor 00.48.23 5 2.0
3 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC 00.49.00 5 3.0
4 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor 00.49.02 5 4.0
5 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 00.49.14 5 5.0
6 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 00.49.27 5 6.0
7 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club 00.50.17 5 7.0
8 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club 00.50.51 5 8.0
9 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 00.54.59 5 9.0
10 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club 00.55.19 5 10.0
11 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club DNC   12.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points Notes
1 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe 00.51.08 5 1.0
2 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor 00.51.37 5 2.0
3 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor 00.52.11 5 3.0
4 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 00.52.21 5 4.0
5 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC 00.52.29 5 5.0
6 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 00.52.38 5 6.0
7 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club 00.54.30 5 7.0
8 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 00.56.04 5 8.0
9 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club 00.56.20 5 9.0
10 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club 00.58.16 5 10.0
11 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club DNC   12.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points Notes
1 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe 00.43.39 5 1.0
2 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 00.44.34 5 2.0
3 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor 00.44.39 5 3.0
4 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor 00.46.00 5 4.0
5 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC 00.46.39 5 5.0
6 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club 00.47.00 5 6.0
7 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club 00.47.04 5 7.0
8 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 00.47.58 5 8.0
9 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 00.46.11 4 9.0
10 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club DNC   12.0
10 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club DNF   12.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points Notes
1 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe 00.41.45 5 1.0
2 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 00.44.32 5 2.0
3 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor 00.44.37 5 3.0
4 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC 00.44.45 5 4.0
5 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 00.45.05 5 5.0
6 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club 00.47.03 5 6.0
7 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club 00.47.21 5 7.0
8 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club 00.48.31 5 8.0
9 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 00.50.05 5 9.0
10 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor DNC   12.0
10 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club DNC   12.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Elapsed Laps Points Notes
1 2 1393 James Rusden Will Rusden Exeter University / Highcliffe 00.42.44 5 1.0
2 9 1229 Rob Struckett Archie Law Itchenor 00.44.07 5 2.0
3 5 1019 James Williams Holly Pavey RHYC 00.46.12 5 3.0
4 12 834 Ian Gill David Bruce Wembley Sailing Club 00.46.17 5 4.0
5 10 999 Emma Derby Sophie Knight Bough Beech / Itchenor 00.46.54 5 5.0
6 3 964 Harry Turner Finley Boon Northampton Sailing Club 00.47.32 5 6.0
7 6 1207 Jo Pavey Colette Portway Alton Water Sailing Club 00.48.09 5 7.0
8 8 888 Ellie Sheahan Sarah Newton Netley Sailing Club 00.52.02 5 8.0
9 7 1290 James Clayton Thea Crawshaw RHYC DNC   12.0
9 1 1038 Robert Adams Tom Adams Deben Yacht Club DNC   12.0
9 11 997 Christina Allen Anya Horey King George / Fishers Green Sailing Club DNC   12.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 12
DNF Started but did not finish 12
OCS On course side at start or broke rule 30.1 12

www.northamptonsailingclub.org

www.rs-association.com/index.asp?fleet=RS200

Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com