Australia
United Kingdom
Ireland
Sweden
United States

08/05/2010
Gul RS200 Grand Prix Parkstone YC

  • Crewsaver EOS Champs
  • 2012 RS EOS Champs
  • Llandegfedd Open 2013

40 RS200's descended upon Parkstone Yacht Club in Poole for the second GUL Grand Prix Circuit event of the year.  We were greeted with a nice forecast for the weekend of 12-16 knots from the North East.

The first race started after the usual general recall.  (They should know us by now!).  Up the first beat a huge left shift came in putting Charlotte Savage, MJ Gifford and Chris Catt, Juliet Charles in a comfortable position at the windward mark.  These two extended down the first run in the pressure and eventually won by a good margin.  Harry and Prue Roome had an excellent race as well finishing third.

The second race started with slightly more but very shifty breeze and was to be a feature of the whole weekend.  Three boats extended on the second lap and were neck and neck on the final run.  Dave and Jane Hivey squeezed into second on the final part of the run but infringed Charlotte and MJ.  Strangely they crossed the line then realised this, re-crossed the line did a 720 and then promptly were disqualified anyway (so much for being honest hey!!).  The race therefore finished with a bullet for Pickard and Loopie with Charlotte and MJ in second and Steve Greaves/Caroline Edwards in third.

 

For the third race the boats were close around the first mark again, but the Hiveys' gybed off into pressure and extended to a lead that eventually topped 2 minutes.  Chris and Jules managed to fight back through the fleet to second with Tom Morris and Emma Porteous rounding off the top three.

The sailors then made the long trip back to shore and were greeted by an excellent curry put on by the sailing club, closely followed by as usual,more beers than we should have really been drinking.  Ugly assumed his position by the bar and to his credit managed to not leave till closing.

Sunday morning arrived with the promise of another good days racing.  Indeed it would be similar to Saturday with huge shifts being the predominant tactical factor.  The usual suspects arrived at the windward mark after navigating through the shifty first beat.  The Hiveys again disappeared downwind (very unusual for them!) to another comfortable victory with the rest of the fleet fighting hard in the tricky conditions with places changing constantly.  Steve and Caroline held onto second with Josh Flack and Tom Brophy showing some speed and tactical awareness to finish third.

Race 4 started after another general recall (one sailor said that he sheeted in and caused it so that he could spend longer watching the dolphins that were on the start line!!).  Chris/Jules and the Hiveys again extended and battled right to the finish where Chris and Jules outdid them on the final part of the run to seal the race victory.  Charlotte and MJ again showed their new pace to finish third.

The final race meant that the event was between Chris/Jules and the Hiveys.  Chris hunted Dave on the start hoping to start underneath him. Luckily for the Hiveys another boat jumped in the gap and gave him a clean lane to leeward.  After a great first lap battle between these two eventually the Hiveys extended to take the race and the event.  Paul Lewis also had an excellent race, finishing third and not far behind the top two.

The silver fleet was won by Adam McGovern/Johnny McGovern with Martin Boatman/ Sam Murphy in second (I don't think these two will be in there for long!).  The bronze Division was won by Jonny Coate and Kate Philips from Weston SC

Our thanks have to go to the OOD for setting some excellent courses in the oscillating breeze and the club for the food and hot drinks on arrival and departure each day.

An excellent weekend.

 

event burgee venue burgee

RS200 Open - 8th & 9th May, 2010

Parkstone Yacht Club

Final & Overall Results

Overall

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:40, Scoring system:RYA Low Points
Rank Tally Fleet SailNo Boat HelmName CrewName Club R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Points Nett Points
1st 20 Gold 1323 David Hivey Jane Hivey RYA 5 (40 DSQ) 1 1 2 1 50 10
2nd 14 Gold 1031 Lily Chris Catt Juliet Charles Burghfield SC 2 (4) 2 4 1 2 15 11
3rd 24 Gold 1325 Charlotte Savage M.J. Gifford Bristol Corinthian YC 1 2 (16) 7 3 15 44 28
4th 21 Gold 1382 Tom Morris Emma Porteous Hayling Island SC (22) 5 3 6 5 13 54 32
5th 31 Gold 1023 Carbonology.com Steve Greaves Caroline Edwards Rickmansworth SC (18) 3 5 2 7 16 51 33
6th 12 Gold 7 Ian Pickard Lucy Matthews Royal Navy S.A. 11 1 10 5 (12) 11 50 38
7th 39 Gold 1203 Scrappy Doo James Stewart Eluned Jones Weston SC (16) 7 6 8 13 5 55 39
8th 7 Gold 626 Caroline Martin Nick Martin Burghfield SC (20) 11 8 11 9 6 65 45
9th 6 Gold 861 Duncan Glen Ashley Dunford Parkstone YC 7 9 7 10 14 (37 DNF) 84 47
10th 28 Silver 1411 Adam McGovern Jonny McGovern Delph SC (19) 10 11 9 11 10 70 51
11th 23 Silver 908 Zhik Martin Boatman Samantha Murphy Derwent SC 8 12 19 (22) 6 8 75 53
12th 16 Gold 1301 The Good the Slim and the Ugly II Pete Vincent Tessa Nicholls Bristol Corinthian YC 10 17 4 18 10 (19) 78 59
13th 26 Gold 900 Hamish Calder Severine Rees-Jones Royal Highland YC 13 8 15 15 19 (40 DSQ) 110 70
14th 32 Silver 584 Paul Whitbread Neil Hayes Burghfield SC (34) 16 12 13 20 9 104 70
15th 10 Gold 766 Hary Roome Prue Roome Itchenor SC 3 6 9 29 24 (40 DSQ) 111 71
16th 36 Gold 481 John Teague Louise Fisher Bristol Corinthian YC 23 (24) 17 12 4 17 97 73
17th 35 Gold 1165 Sarah Pickard Pete Cruickshank Bristol Corinthian YC 9 20 (23) 20 18 7 97 74
18th 5 Gold 1157 Joshua Flack Tom Brophy Parkstone YC 29 22 (40 DSQ) 3 17 4 115 75
19th 3 Silver 1336 Roy NcCubbin Kirsty McSeveney Weston SC 4 (28) 18 26 15 14 105 77
20th 17 Silver 1389 Blue Bell Paul Lewis Katie Nichel St Catherine, Jersey (26) 14 25 23 16 3 107 81
21st 13 Gold 617 Bella Ally Martin Ellie Martin Burghfield SC 6 13 20 21 22 (24) 106 82
22nd 29 Gold 1010 Steve Restall Judy Restall Downs SC (40 OCS) 19 22 14 8 20 123 83
23rd 19 Silver 825 Dirty Daisy Rosie Brearley Tom Brearley Burghfield SC (28) 18 26 16 21 12 121 93
24th 22 Silver 472 Mr + M'rs' Ian Mills Claire Mills RYA 14 21 14 25 (37 DNF) 21 132 95
25th 15 Silver 1285 Paul Teague Pat Bristol Corinthian YC 17 (30) 28 24 23 18 140 110
26th 2 Silver 1392 Bert Thomas Atkin Mike Porter Penarth YC 33 26 13 17 25 (37 DNF) 151 114
27th 25 Silver 1321 Cuckoo Micky Boughton Mike Wood Itchenor SC 24 15 21 30 31 (37 DNS) 158 121
28th 4 Silver 969 Denis Brophy Simon Flack Parkstone YC 15 27 (33) 27 29 29 160 127
29th 40 Bronze 541 Jonny Coate Kate Phillips Weston SC 12 31 (37) 36 26 25 167 130
30th 8 Gold 1029 Christian Humphrey Noelle Vidal Burghfield SC 25 25 24 19 (37 DNF) 37 DNS 167 130
31st 11 Bronze 488 Martin Pascoe Julie Pascoe Weir Wood SC 21 29 30 (33) 28 27 168 135
32nd 30 Silver 640 Katherine Lovering Helen Winward Burghfield SC (36) 32 29 31 30 22 180 144
33rd 1 Bronze 593 Red Chris Bower Nina Dorden Parkstone YC (38) 38 31 32 27 23 189 151
34th 9 Bronze 519 Janine Blundel Mo Fitzpatrick Weir Wood SC 30 33 (34) 28 34 26 185 151
35th 34 Bronze 1361 Julian Sawyer Lynn Sawyer Bristol Corinthian YC 31 23 32 34 (37 DNS) 37 DNS 194 157
36th 27 Bronze 1132 The Sanity Inspector Peter Loretto Naomi Flack Parkstone YC 35 34 35 (37 DNF) 33 28 202 165
37th 37 Bronze 1343 Tim Lewis Elliot Lewis Litteton SC 27 35 27 (40 DNC) 40 DNC 40 DNC 209 169
38th 18 Bronze 993 Darren McNamara George Bell Bristol Corinthian YC (39) 37 38 35 32 30 211 172
39th 33 Bronze 460 Andrew Handasyde-Dick Katie Handasyde-Dick Itchenor/Keyhaven YC 37 36 36 (40 DNC) 40 DNC 40 DNC 229 189
40th 38 Bronze 1396 Shilpa Ian Sargeant Marielaure Clarke Parkstone YC 32 39 (40 DNS) 40 DNC 40 DNC 40 DNC 231 191

www.parkstoneyc.co.uk

http://www.rs-association.com

Sailwave Scoring Software 2.00 build 1
www.sailwave.com